Дельфінарій: хлорована в’язниця

3 квітня 2014 р.

Люди не хочуть знати правду про дельфінарії

Укр  Рус
Біля входу у метро дитині вручають яскравий буклетик дельфінарію. Мати спокійно пояснює сину, що цей аркуш треба викинути, адже він запрошує підтримати знущання над дельфінами.

Сьогодні таку картину побачиш дуже рідко. Україна - світовий лідер по кількості дельфінаріїв. З такою швидкістю їх мережу не розбудовувала жодна держава.

Чимало країн повністю заборонили такі розваги через жорстоке поводження із тваринами. Та це не про нас.

- Смертність дельфінів у неволі складає 100%. У жодного з них немає шансів вибратись звідти живими, - Річард О’Баррі.

У 2009 році документальна стрічка О’Баррі "Бухта", присвячена боротьбі відчайдушних активістів проти винищення дельфінів у Японії, отримала "Оскар".

Того ж року в Україні вперше відкрили кілька дельфінаріїв в містах, віддалених від моря. Дельфінів, які заселили у новоспечені розважальні заклади, привезли з тієї ж таки бухти Тайдзі, показаної у фільмі.

Екологи стверджують, що всі дельфінарії без винятку слід закрити, оскільки жоден із них не має всіх дозволів на утримання дельфінів.

Що ж є причинами такого суворого вердикту для, здавалось би, "храму дитячої радості"?

У Чорному та Азовському морях зустрічаються три види дельфінів: афаліна, білобочка та азовка. Всі вони занесені до Червоної книги України і знаходяться під охороною міжнародних конвенцій. Це значить що дельфіни - рідкісні види, які в природі знаходяться на межі вимирання.

Раніше дельфінів вважали ворогами рибного господарства і цілеспрямовано знищували. Протягом ХХ століття в Чорному морі лише офіційно винищили 6 мільйонів дельфінів. Сьогодні їх лишилось близько 7 тисяч особин. Тепер їх ніхто спеціально не знищує. Але дельфінам загрожує загибель у риболовних сітках, забруднення моря та вилов для дельфінаріїв.

Вилов та утримання дельфінів з комерційною метою заборонені ст.19 закону "Про Червону книгу України". Також в Україні діє мораторій на вилов дельфінів. Але дельфінарії - дуже прибутковий бізнес, і тому незаконний вилов тварин в природі постійно продовжується.

Прямої заборони дельфінаріїв в Україні нема, хоча існує багато причин, які роблять життя дельфіна у неволі нестерпним і призводять до його передчасної загибелі.

Середня тривалість життя афаліни у неволі 3-7 років, в природі - 30-40 років. Чому так?

Тварина у дельфінарії потрапляє не у морську воду, та ще й в хлоровану, яка не є його середовищем існування, а також вперше в житті опиняється у замкнутому просторі, що призводить до стресу та розвитку хвороб шкіри, подразнення очей тощо.

Дельфін втрачає родину, до якої прив'язаний все своє життя, та більше не може добувати їжу полюванням, чому вчився все життя, і тепер мусить виконувати вигадані дресирувальниками трюки, щоб отримати шмат мороженої риби. Не кажучи вже про те, що головний метод дресирування - голод.

Він більше не може спілкуватись та орієнтуватись за допомогою своїх унікальних ехолокаційних здібностей, адже звук, що він видає - нескінченно відбивається від плоских стін та дна басейну і глушить тварину.

Все перелічене прямо забороняється статтею 26 закону "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Проте люди не знають, або не хочуть знати, правди про дельфінарії. Мережа таких закладів для українських природоохоронців наразі є найсильнішим противником, більшим за олігархів-забудовників і браконьєрів…

Так сталось лише тому, що на боці цього противника грають десятки тисяч простих людей, які ведуть дітей у дельфінарій. Кожен з них вкладає чимало своїх коштів у скарбницю, проти якої зараз не "поперти" жодному природоохоронцю.

І армія тих, хто несвідомо допомагає дельфінаріям, незрівнянно більша за невеличкий загін, який свідомо ризикує собою, захищаючи дельфінів.

Олексій Василюк - еколог, Національний екологічний центр України
theinsider.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...